Specjalnością firmy Ecoterm z Gdańska jest chłodnictwo. Zajmuje się nim kompleksowo, sięgając po produkty z najwyższej półki. Nic dziwnego, że zainteresowała się również naczepami Lamberet. 

Minione 10 lat to nieustanne pasmo sukcesów. Rosły obroty, pracy cały czas przybywało – mówi Tomasz Ostrowski, właściciel firmy Ecoterm. – W branży motoryzacyjnej działamy od 1993 roku. Zawsze zajmowaliśmy się pojazdami użytkowymi: od dostawczych po zestawy z naczepami. 

Ecoterm jest od 8 lat autoryzowanym serwisem firmy Carrier Transicold. Koncentruje się na chłodnictwie w transporcie drogowym. Oferta obejmuje montaż izoterm i agregatów chłodniczych oraz serwis. Zapewnia pomoc przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. 

– Przewozy chłodnicze szybko się rozwijają. Rosnące potrzeby serwisowe naszych klientów trzykrotnie zmusiły nas do przeprowadzki. W końcu w 2019 roku wybudowaliśmy własny obiekt, dwa razy większy niż potrzebowaliśmy. Minęły dwa lata i jest już w 90% wykorzystany – podkreśla Tomasz Ostrowski. 

W tym roku Ecoterm S.C. obchodzi 10-lecie istnienia i stale poszerza ofertę. W polu zainteresowania są usługi telematyczne usprawniające nadzór oraz zarządzanie transportem i serwisem, które skutecznie zabezpieczają ciągłość łańcucha chłodniczego. 

– Pomorscy klienci wymogli na holenderskiej firmie Heering obsługę zakupionych nadwozi w Ecoterm. Są to wąsko wyspecjalizowane naczepy i zabudowy do transportu piskląt po wylęgu, dotychczas obsługiwane przez ekipę serwisową z Niderlandów. Trzyydniowym pisklętom bezwzględnie trzeba zapewnić odpowiednią ilość tlenu, temperaturę 24°C oraz odprowadzenie trującego amoniaku. Naczepa, w której mieści się do 150 tys. piskląt to kapsuła życia, bezustannie monitorowana, szczytowe osiągnięcie transportu w temperaturze kontrolowanej. 

Rok w pół roku 

Włączenie do oferty obsługi pojazdów Lamberet było naturalną konsekwencją kierunku obranego przez Ecoterm. – Gdy Grupa Wanicki podjęła się importu pojazdów Lamberet, podpisaliśmy umowę na opiekę serwisową. Zbiegło się to z początkiem pandemii, ale zdążyliśmy zamówić naczepę demonstracyjną, przeznaczoną na testy drogowe. Przybyła do nas w marcu 2020 – opowiada Tomasz Ostrowski. 

Wiemy o tym, że sprzedaż naczep klasy premium wymaga dokładnej prezentacji produktu. Kupujący musi przekonać się, dlaczego warto zapłacić więcej. Naczepa demo została wyposażona w najlepszy agregat Carrier Transicold HE 19 i zrobiła furorę na Pomorzu. Zakładaliśmy poziom sprzedaży na poziomie 20 pojazdów rocznie. Tymczasem w pół roku od czerwca 2020, po czterech eventach w Ecoterm, zostało sprzedanych w Gdańsku blisko 40 naczep Lamberet.

Marka Lamberet jest znana na polskim rynku. Jej pojazdy mają znakomitą renomę. Są cenione za niezwykle skuteczną izolację termiczną i wysoką jakość całości i najdrobniejszych detali. Zastosowane rozwiązania zwiększają funkcjonalność i niezawodność, co wydłuża czas eksploatacji i obniża koszty. Liczone w dziesiątkach lat doświadczenie producenta pozwoliło dopracować konstrukcję, wznosząc wydajność transportu chłodniczego na nowy poziom. 

Przykładem jest dopracowana aerodynamicznie ściana przednia z Systemem CX, opatentowany układ rozprowadzenia powietrza IAFO, który gwarantuje równomierną temperaturę wewnątrz całego nadwozia, starannie uszczelnione drzwi z dwuosiowymi zawiasami oddalającymi je po otwarciu od tylnej krawędzi nadwozia o 5 cm czy tylny portal dostępny w wersji wzmocnionej HD i dodatkowo zabezpieczony przed uderzeniami związanymi z podjazdem pod rampę. 

Szeroka gama i bogate wyposażenie zabudów i naczep przystosowują je do wymagań różnych branż: od lekkiej dystrybucji do transportu długodystansowego. Akcesoria takie jak ruchome, wewnętrzne ściany działowe, haki do półtusz w kilku wariantach czy dwupoziomowa podłoga Duplex stwarzają możliwość dopasowania pojazdu do określonego typu ładunku. 

W tym roku, w ciągu 3 miesięcy pomorscy przewoźnicy zamówili już 25 naczep, oznacza to biorąc wiarygodne źródła, że marka Lamberet jest liderem pierwszego kwartału na Pomorzu – mówi Tomasz Ostrowski. – Do końca roku daleko, ale jestem pewny, że dzięki wspólnym działaniom Lamberet będzie na podium. 

Test klasy premium 

W marcu 2021 roku oficjalnie ruszył nowy projekt, w którym ważną rolę odgrywa naczepa Lamberet, ktora została częścią chłodniczego zestawu demonstracyjnego wysokiej klasy, udostępnianego klientom do testów. Gdański Ecoterm przygotował pojazd z najlepszych składników. Oprócz najnowszego agregatu wielotemperaturowego Vector HE 1 9 MT firmy Carrier Transicold, naczepa otrzymała bogate wyposażenie dodatkowe. 

– To SR2 GreenLiner DUPLEX z podwójną podłogą i ruchomą ścianą działową Ergowall – mówi Tomasz Skałecki odpowiedzialny w Lamberet Polska za sprzedaż w regionie Gdańsk. – Ściana działowa nowej generacji jest cieńsza i lżejsza od standardowej, w konstrukcji użyto włókien węglowych. Jej masa jest o prawie 150 kg niższa, a po złożeniu płasko przylega do sufitu i nie zakłóca obiegu powietrza. Sam obieg jest wspomagany przez system IAFO opatentowany przez Lamberet, zwiększający intensywność przepływu powietrza w tylnej części nadwozia. Dodatkową izolację stanowi podwójna podłoga. Tylna ściana jest wzmocniona przez portal HD ze stali nierdzewnej, co pozwoliło zastosować pojedyncze zamki w drzwiach. Są również odboje na całym obwodzie, uzupełnione odbojami rolkowymi w dolnych narożach. Naczepa ma pełne oświetlenie LED z dodatkowymi punktami świetlnymi na listwie nad drzwiami. Wyposażenie naczepy zostało uzupełnione o windę załadowczą Dhollandia, którą zainstaluje polski przedstawiciel producenta. Nowoczesny zestaw zakończył właśnie swój pierwszy test. Z powodzeniem sprawdziła go w praktyce Grupa Kapitałowa Iglotex ze Skórcza, będąca ogólnopolskim dystrybutorem żywności mrożonej. Program testów u klientów będzie kontynuowany przez 6 miesięcy.

Informacje o firmie Lamberet Polska 

Lamberet Polska jest oficjalnym przedstawicielem marki Lamberet w Polsce. Lamberet dostarcza swoim klientom specjalistyczne zabudowy chłodnicze od 1935 roku. Dzięki unikalnemu systemowi projektowania i produkcji, wytwarza jednostki transportowe o wyjątkowej jakości, przystosowane do najbardziej wymagających ładunków, takich jak żywność, leki i inne towary, które muszą być przewożone w temperaturze kontrolowanej. Oferuje zabudowy o objętości od 1 do 100 m3 przeznaczone do montażu na podwoziach naczep, przyczep, samochodów ciężarowych, dostawczych i specjalistycznych. Sprzedaje ok. 7000 pojazdów rocznie w 38 krajach na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. Osiąga sprzedaż na poziomie 200 milionów euro, z czego ponad połowę stanowi eksport. Zatrudnia w Europie ponad 1000 pracowników. Lamberet Polska jest częścią Grupy Wanicki, prowadzącej sprzedaż i serwis pojazdów użytkowych oraz maszyn rolniczych i budowlanych.